• Новак
PE-2R за извидување на бомбардерот со BZ-38 1/72 Scale Plastic Model комплет Umnodel 108

PE-2R за извидување на бомбардерот со BZ-38 1/72 Scale Plastic Model комплет Umnodel 108

Rating 
DEN 2.33

Достапност
Достапно за нарачка

100% пластика Тип : Комплет за пластичен модел. Историски период : Втора светска војна. Должина на моделот : 176 mm / 6,92 инчи. Спан на крилјата : 238 мм / 9,37 инчи. Petlyakov PE-2 (руски : Pertяkov PPE-2) беше советски близнак-мотор-бомбардер што се користи за време на Втората светска војна. Еден од извонредните авиони за тактички напад на војната, исто така се покажа како успешен како тежок борец, како ноќен борец (варијанта на ПЕ-3) и како извидувачки авион. Во многу погледи, наликуваше на дрвениот британски де Хавиланд комарци. Советите произведоа ПЕ-2 во поголем број (изградени 11.430) за време на војната од кој било друг борбен авион со двојни мотори, освен германските џанкери Ју 88 и британскиот Викерс Велингтон. ЈП-2 беше брз, маневриран и издржлив. Неколку комунистички воздушни сили полетаа од типот по војната кога стана познато со името на известувањето на НАТО Бак. Германците пренеле шест заробени ПЕ-2 на финските воздушни сили за време на Продолжената војна од 1941-1944 година; Финците им го дадоа префиксот на серискиот код PE- и неофицијалниот прекар Пека-Емели (еквивалентно на „Питер-Емил“). ЈП-2 беше дизајниран во Бирото за дизајн на затвори (Шарашка); Владимир Петиликов беше уапсен и затворен во 1937 година за наводно одложување на дизајнерската работа на бомбардерот Туполев АНТ-42. Во Шарот, Петликов беше ставен на чело на тим да развие придружба на борец со голема надморска височина за АНТ-42 под ознаката VI-100.

Спецификацијата

Со стоката дадена додека купуваат